
Muziek biedt troost. Dat was eeuwen geleden al zo — ook in de 16e en 17e eeuw, toen mensen juist in muziek warmte, houvast en hoop vonden. Barokmuziek werd niet alleen gecomponeerd voor pracht en praal, maar juist ook als begeleiding in tijden van verdriet en verlies. Niet opbeurend in de traditionele zin, maar eerder als een muzikale metgezel op moeilijke momenten.
Met historische instrumenten als barokviool, viola da gamba, blokfluit en klavecimbel brengt KConsort deze troostrijke muziek weer tot leven, midden in de natuur van Uitgast.
Tijdens het concert horen we onder andere Les Pleurs van Monsieur de Sainte-Colombe, waarin de viola da gamba letterlijk huilt. Ook Lachrimae Pavan van Johann Schopp – gebaseerd op Dowlands beroemde Flow, my tears – klinkt door in melancholische klanken.
Daartegenover staan de warmere werken zoals Sonata Terza van Johann Rosenmüller en Symphonia sexta van Nicolaus à Kempis, die met hun lichte majeurtoon en virtuoze passages juist hoop en beweging bieden. Het driestemmige madrigaal Stavasi il mio bel sol van Maddalena Casulana zorgt voor een weemoedige maar hartverwarmende afsluiting.
Een bijzonder concert dat laat horen hoe muziek troost biedt — toen én nu.
Over KConsort
Het in 2015 opgerichte KConsort is een ensemble voor oude muziek met een bijzondere missie: het onder de aandacht brengen van muziek van vrouwelijke componisten uit de barok- en klassieke tijd. In een tijd waarin hun werk nauwelijks werd gewaardeerd, wil het ensemble hen via hun uitvoeringen alsnog de erkenning geven die ze verdienen.
Hoewel KConsort af en toe ook werk speelt van mannelijke componisten, bevat elk programma altijd composities van vrouwen. Daarmee onderstrepen zij hoe vaak vrouwelijke componisten over het hoofd worden gezien in de klassieke muziekwereld.
De uitvoeringen van KConsort staan bekend om hun aandacht voor retoriek, tekstbeleving en het overbrengen van emoties — de ‘affecten’ — die zo kenmerkend zijn voor barokmuziek.
Het ensemble won in 2016 de publieksprijs van het Fontys Kamermuziek Concours in ’s-Hertogenbosch en speelde sindsdien op uiteenlopende podia in Nederland en België, waaronder het Muziekgebouw Eindhoven, Musica Antica Den Haag, Catharijn Classique, de Stevenskerk in Nijmegen, de Oosterkerk in Amsterdam en de Lambertus Concerten.
In 2023 maakte KConsort zijn debuut in Luxemburg tijdens de concertreeks van Château de Bourglinster, en in de zomer van 2024 trad het ensemble voor het eerst op in Finland tijdens het Elokuun Barokki Festival.
Met hun muzikale verhalen geven zij vergeten stemmen de plek die ze verdienen.